Polish Academy of Sciences

Committee of Evolutionary and Theoretical Biology,

Faculty of Biology, University of Warsaw,

Institute of Environmental Sciences, Jagiellonian University

LV Workshop: Evolutionary Biology and Related Topics

Evolutionary Medicine

Warsaw, Saturday, 22nd October 2011

Workshop organiser: Grażyna Jasieńska


Programme:

10.30  Opening

10.40  Randolph M. Nesse (University of Michigan, USA) "Medicine without evolution is like engineering without physics"

11.40-12.00 coffee break

12.00  Grażyna Jasieńska (Institute of Public Health, Jagiellonian University, Krakow) "Evolutionary public health: Why is it difficult to improve health without knowing evolutionary biology?"

12.25  Adam Łomnicki (Mammal Research Institute of the Polish Academy of Sciences, Bialowieza) "For how long is the life without natural selection possible? "

12.50 - 14.20 lunch break

14.20  Maria Kapiszewska (Andrzej Frycz Modrzewski Krakow University) "Diet-related selective pressure on genes involved in metabolism"

14.45  Ilona Nenko (Institute of Public Health, Jagiellonian University, Krakow) "Reproductive history, energy budget and maternal lifespan"

15.10 – 15.30 coffee break

15.30  Filip Rybakowski (Institute of Psychiatry and Neurology, Warsaw) "Evolutionary aspects of addiction"

15.55  Maciej Zatoński (Department of Otolaryngology, FoD, Medical University of Wroclaw) "Evolution and medicine in Poland - time to introduce evolutionary mechanisms to doctors and their patients"

16.20 - 17.00 general discussion led by Randolph Nesse


Information for Polish Participants:

Miejsce: Nowy budynek Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego przy ulicy Miecznikowa 1. Budynek ten położony jest w środku bloku, ograniczonego ulicami: Żwirki i Wigury, Banacha, Pasteura i Wawelska. Dojazd z dworca centralnego autobusem 175 do ulicy Banacha.

Koszty podroży: Ze względu na zalecenia NIK, II Wydział PAN może pokryć koszty podroży jedynie członkom Komitetu Biologii Ewolucyjnej i Teoretycznej PAN spoza Warszawy. Aby uzyskać zwrot kosztów podroży członkowie Komitetu winni w czasie trwania Warsztatów podpisać oprócz normalnej listy obecności, dodatkowa listę członków Komitetu spoza Warszawy. Lista taka znajdować się będzie przy stanowisku Szefa Administracji i Obsługi Warsztatów. Należy uzyskać potwierdzenie obecności na druku polecenia wyjazdu służbowego. Druk ten wypełniony, z załączonymi biletami w obie strony należy przesłać do II Wydziału Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN, Kancelaria Polskiej Akademii Nauk (Pałac Kultury i Nauki, 00-901 Warszawa), w ciągu tygodnia po powrocie z Warsztatów. Do tego druku należy dołączyć numer konta bankowego, na które nastąpi zwrot kosztów podroży. Nieczytelne delegacje z nieczytelnymi adresami nie będą refundowane. Ze względu na kłopoty z rozliczaniem delegacji bardzo prosimy, aby nie kupować zbiorczych biletów dla kilku osób, bo to uniemożliwia dokumentację wydatków.

Autorzy referatów i komunikatów spoza Warszawy mogą otrzymać zwrot kosztów podroży od Instytutu Nauk o Środowisku UJ, który jest współorganizatorem WBE. Mówcy, którzy chcą skorzystać z tej możliwości, powinni wziąć delegacje ze swych rodzimych instytucji, które następnie powinny wystawić notę obciążającą INoŚ (Notę należy wystawić na: Uniwersytet Jagielloński, Instytut Nauk o Środowisku, ul. Gołębia 24, 31-007 Kraków, NIP 675 000 22 36, podając adres i NIP wystawiającego notę; samą notę najlepiej przesłać pocztą na adres INoŚ UJ, ul. Gronostajowa 7, 30-387 Kraków).

Jak zwykle zachęcamy uczonych, którym przysługuje I klasa pociągu, do podróżowania klasa II. Umożliwi to młodym badaczom, doktorantom i studentom kontynuowanie w pociągu dyskusji naukowych także ze starszymi kolegami i nauczycielami.

Posiłki: Organizatorzy nie zapewniają żadnych posiłków, ale w czasie długiej przerwy koło południa postarają się o gorącą herbatę i kawę. Zachęcamy zatem uczestników do zabrania ze sobą obfitego drugiego śniadania. W budynku znajduje się też bar, ale może nie być otwarty.

Uwagi techniczne: Plakaty będą wywieszone od 9.30 do 15.30. Można je przywieźć nawet nie zgłoszone wcześniej. Jeśli mówcy dostarczą nam przez internet streszczenia swoich referatów (najlepiej jako plik tekstowy bez polskich liter), to prześlemy je uczestnikom pocztą elektroniczna. Prosimy o samodzielne zaopatrzenie się w identyfikatory konferencyjne. Organizatorzy postarają się o karteczki ze szpilkami dla osób, które identyfikatora zapomniały.

Zawiadomienie to wysyłane jest wyłącznie drogą elektroniczną. Dlatego prosimy wszystkich o wywieszenie zawiadomienia na tablicy ogłoszeń w swych instytucjach i poinformowanie innych zainteresowanych.

Przewodniczący Komitetu: Jan Kozlowski, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; Wiceprzewodniczący Komitetu: Krzysztof Spalik, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; Sekretarz Komitetu: Joanna Rutkowska, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Szef Warsztatów: Jacek Radwan, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; Szef Administracji i Obsługi Warsztatów : Marzena Kwiatkowska-Dąbrowska, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; Webmaster strony www.kbet.pan.pl: Michał Stuglik,  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

*********************************************
Warsztaty Biologii Ewolucyjnej
www: www.kbet.pan.pl
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
*********************************************